Cyborgiem w nowy rok

058Nowy Rok można rozpocząć na wiele sposobów. Ja postanowiłem w 2015 rok wejść na biegowo. I wcale nie chodzi tu o jakąś przebieżkę czy też trening. Od dawna fascynował mnie rozgrywany w pierwszy dzień stycznia w Chorzowie Maraton Cyborga. Zastanawiałem się jak można i czy w ogóle można przebiec maraton w Nowy Rok? Dodatkowego smaczku dodawała jego niezwykła nazwa – Cyborg. Kojarzyła mi się ona z biegiem dla wyjątkowych twardzieli, takich, którym to było mało wrażeń w noc sylwestrową. Uznałem, że teraz właśnie jest dobry moment by dołączyć do grona Cyborgów.

Start w IX Śląskim Maratonie Noworocznym Cyborg zaplanowałem około trzy tygodnie przed nowym rokiem. Start ten jednak uzależniałem od pogody. Rezygnację wyrażałem w przypadku zbyt niskiej temperatury powietrza i zbyt dużych opadów śniegu. Nic takiego jednak nie nastąpiło. Zima jak dotąd jest wyjątkowo łaskawa. A zapowiedzi synoptyków na pierwszy dzień  stycznia o temperaturach od -2 stopni do +3 tylko umocniły mnie w moich postanowieniach. Tak więc w ostatnim dniu starego roku lampkę szampana wypiłem już o godzinie 22-giej. A wszystko po to  by przespać noc i o godzinie 6:30 ruszyć w trasę do Chorzowa.

052

Na miejsce dotarłem spokojnie i dużo przed czasem. Nie ma się jednak czemu dziwić ,gdyż na drodze ruch był niewielki. Kiedy wysiadłem z samochodu zdałem sobie sprawę, że ukończenie maratonu będzie stanowiło nie lada wyzwanie. Jednak nie tylko ze względu na niesprzyjającą pogodę, która była mroźna (ok. -1°C) i wilgotna, lecz bardziej, a raczej przede wszystkim ze względu na śliskie podłoże, czyli gołoledź. Alejki Parku Śląskiego, w którym to wyznaczono trasę biegu wszędzie były pokryte lodem. Mimo to na starcie, ku mojemu zdziwieniu zobaczyłem całkiem pokaźną grupę biegaczy oraz zawodników nornic walking. Jak podaje organizator w biegu wzięło udział 308 osób. Każdy kto chciał zaliczyć pełny dystans maratoński musiał pokonać 6 pętli. Natomiast każdy kto chciał być sklasyfikowanym mógł pokonać mniej pętli.

O godzinie 12.00 spod pomnika „Górnika” przy Stadionie Śląskim ruszyliśmy na trasę pierwszego maratonu w Nowym 2015 Roku. Po pokonaniu pierwszej pętli wiedziałem, że czas biegu nie będzie miał tu większego znaczenia. Tu trzeba będzie walczyć o życie, o przetrwanie. Trzeba będzie zmagać się z trasą, która była śliska i śliska… i posypana tylko gdzie niegdzie nieznaczną warstwą piasku. No ale jest w końcu zima i wszystkiego można było się spodziewać. Mogło też być jeszcze gorzej. Nie bacząc na niesprzyjające biegaczom uroki zimy pokonałem trzy pętle w czasie poniżej dwóch godzin. Nieźle. Wiedziałem, że kolejne będą o wiele trudniejsze. A to dlatego, że coraz mniej osób było na trasie, a śliska nawierzchnia prędzej czy później da mocno znać o sobie przez moje mięśnie. Tak właśnie było na piątym kółku. To było moje najsłabsze i najgorsze okrążenie. Naprawdę miałem dość tej ślizgawki. W chwili słabości zacząłem zastanawiać się jaki sens ma takie bieganie. Nie poddałem się jednak. Przetrwałem bo przyjechałem tu po maraton. Kiedy zacząłem biec szóstą pętlę byłem szczęśliwy, bo z każdym krokiem zostawiałem za sobą tę zlodowaciałą i bezduszną trasę. Wyczerpany i wychłodzony po 4 godzinach i 16 minutach dotarłem wreszcie do mety. I tak jak zapowiadał współorganizator biegu August Jakubik – „…satysfakcja po ukończonym biegu będzie ogromna” – była ogromna.

053

Czy po ukończeniu tego maratonu zostałem Cyborgiem? Tego nie wiem, ale wiem, że spośród moich 43 maratonów jakie dotychczas ukończyłem ten był jednym z najcięższych. Wiem też, że dzięki niemu rozpocząłem ten rok w sposób wyjątkowo wyjątkowy! Nie ma to jak dobrze rozpocząć Nowy Rok!

Wyniki zwycięzców:

– maraton – mężczyźni:

1.Leszek Małyszek 2:58:53

2. Artur Rożkowski 3:12:31

3. Wojciech Bryja 3:13:22

 

– maraton – kobiety:

1. Dorota Trzeja-Zdanowska 4:00:09

2. Barbara Puchała 4:27:02

3. Anna Lubowicka 4:29:44

Inne ciekawe relacje:

http://www.tvn24.pl/katowice,51/maraton-w-chorzowie-biegna-cyborgi,502654.html

http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/3701498,ix-slaski-maraton-noworoczny-cyborg-wyniki-wideo-zdjecia,id,t.html

tomir

One thought on “Cyborgiem w nowy rok

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.